Mateřská škola IBSENKA Brno

Zadání znělo jasně. Pro školkové děti s handicapem vytvořit funkční a hlavně co nejpříjemnější prostředí, které jim otevře okolní svět, přírodu a život venku.

Mateřská škola Ibsenova Brno

 

Dřevostavba byla v tomto případě jasnou volbou. Moderní budovu jsme umístili do nevyužitého severního koutu školní zahrady. Při návrhu jsme se zaměřili na kompaktní tvar směřující k pasivnímu standardu.

Různý vzhled oken působí hravě a každý kolemjdoucí na první pohled pozná, že jde o zařízení pro děti.

Na ekologii jsme mysleli nejen volbou konstrukčního systému a fasády ze dřeva, jak bývá u našich staveb běžným standardem, ale tentokrát jsme zakomponovali i zelenou střechu. Její hlavní rolí, kromě té estetické, bude zadržovat srážkovou vodu a při jejím odpařování vytvářet příjemné klima v okolí stavby.

V návrhu jsme v první řadě mysleli na děti, pro které jsou připraveny tři třídy, ale i na jejich speciální potřeby a také na jejich učitele. Vedle každé třídy jsou umístěny toalety se sprchovým koutem, přebalovacím pultem, dětskými toaletami pro vozíčkáře a umyvadla umístěná v odpovídající výšce. Na toalety je možné se dostat dveřmi přímo ze třídy, ale také ze šaten. Pod schodištěm je vyčleněný prostor pro např. rehabilitační kočár nebo vozík.

Hlavním použitým materiál je dřevo ve všech jeho podobách, a to jak uvnitř, tak z venku budovy, a dokresluje tak celkový dojem propojení s okolní přírodou.

Mateřská škola Ibsenova Brno

Pocit volnosti a otevřenosti, který je patrný v celé budově díky velkým a různě tvarovaným oknům, umocňuje vstup do druhého patra, který je koncipován jako galerie.

Součástí budovy je samozřejmě výdejna jídla a výtah do druhého patra. Zázemí pro pedagogy, psychology a další personál je situováno primárně do druhého patra, kde jsou umístěny také různé relaxační místnosti.