“Černé na bílém”

Protiklady se přitahují. Nízkoenergetický dům v Lazinově je toho důkazem.

Jin a jang, oheň a voda, černá a bílá. To je nízkoenergetický dům, který jsme příznačně nazvali “Černé na bílém”. Neobyčejně kreativní a zábavnou práci na jeho návrhu, projektu i samotné realizaci jsme si opravdu užili.

Základem koncepce je originální řešení dvou materiálově, barevně i technologicky odlišných kvádrů, které jsme zasadili do sebe a zastřešili tradiční sedlovou střechou.

První podlaží je vyzděné ze ztraceného bednění a vyniká sněhově bílou fasádou. Druhé podlaží je naopak řešeno jako ryzí dřevostavba, a to včetně modřínového překládaného obkladu mořeného na černo. Bílá fasáda a modřínový obklad současně vychází ze zdejší tradiční architektury. To je hodnota, kterou u našich staveb jen zřídkakdy vynecháme.

Osobitost a netradiční vzhled stavbě dodává druhé podlaží vyložené do prostoru.

Je to skvělý pocit stát tam nahoře a hledět do krajiny. A právě o to jde. Pro maximální kontakt s okolní přírodou jsme do střechy i fasády umístili prosklené plochy, které vytváří výrazný výtvarný dojem, ale především umožnují načerpat sílu, energii a radost z okolních přírodních krás.

Tenhle dům máme rádi, je důkazem, že i protiklady spolu mohou souznít v naprosté harmonii.